Najlepsze darmowe antywirusy
Przedstawiamy Państwu listę najlepszych darmowych programów antywirusowych 2022 roku, oparte na podsumowaniu testów przeprowadzonych przez niezależne laboratoria antywirusowe (AV-test.org, av-comparatives.org, Virus Bulletin), które są uznawane za obiektywne przez większość uczestników rynku antywirusowego.
Darmowe antywirusy w testach laboratoryjnych
Większość producentów programów antywirusowych udostępnia swoje płatne programy antywirusowe i kompleksowe rozwiązania do ochrony systemu Windows na potrzeby omawianych testów. W wersji bezpłatnej testowane są tylko poszczególne rozwiązania antywirusowe, a na początku 2022 r. są to:
-
Avast Free Antivirus - w testach AV-Comparatives, AV-Test i Virus Bulletin.
-
Microsoft Defender - w porównaniach AV i wynikach testów AV
-
AVG Antivirus Free i Panda Free Antivirus z AV-Comparatives.
-
Tencent PC Manager i Adaware Free Antivirus w serwisie Virus Bulletin.
Podczas analizy połączonych testów antywirusów dla rynku konsumenckiego, przeprowadzonych przez 3 laboratoria, największą wagę będzie miał wynik Real-Word Protection, a mniejszą - parametry takie jak wydajność i użyteczność.
Avast Free Antivirus
A Avast Free Antivirus okazał się najlepszym darmowym programem antywirusowym w 2021 roku, zgodnie z zestawem testów. Bliskim konkurentem, według niektórych testów, jest następujący program Windows Defender.
Program Avast Free Antivirus znajduje się na szczycie rankingów antywirusowych wszystkich laboratoriów od 2017 roku i sytuacja ta nie zmieniła się w 2021 roku. W testach zbiorczych antywirus ten:
-
zapewnia maksymalną ochronę w rzeczywistych scenariuszach w systemie Windows 10 i niską liczbę fałszywych alarmów;
-
jest łatwy w użyciu;
-
ma znikomy wpływ na wydajność systemu.
Pomijając testy, główne negatywne opinie użytkowników można podsumować następująco: antywirus może być instalowany jako "obciążenie" oprogramowaniem innych firm, regularnie proponuje aktualizację do wersji płatnej, w niektórych przypadkach występują problemy z dezinstalacją, a także zdarzają się przypadki wpływu na łączność z Internetem.
Avast Free Antivirus jest również całkiem poręczny i funkcjonalny. Interfejs jest zrozumiały nawet dla początkującego użytkownika, jest w języku polskim i zawiera wiele przydatnych (czasami nie tak przydatnych) funkcji, podobnych do tych, które można znaleźć w złożonych, płatnych rozwiązaniach chroniących komputer przed zagrożeniami. Dodatkowe funkcje programu antywirusowego:
-
Tworzenie dysku awaryjnego (pendrive'a) do uruchamiania komputera lub laptopa, sprawdzania pod kątem wirusów i innych zagrożeń poza systemem Windows.
-
Skanowanie rozszerzeń przeglądarki, wykrywanie nie tylko wirusów, ale także złośliwych lub potencjalnie niechcianych programów.
-
Narzędzia do optymalizacji wydajności, czyszczenia systemu oraz aktualizacji sterowników i programów (niektóre z nich są instalowane jako dodatki).
Microsoft Windows Defender lub Windows 10 Defender
Wbudowany program antywirusowy Windows 10 - dawniej "Windows Defender", obecnie Microsoft Windows Defender lub "Ochrona przed wirusami i zagrożeniami" System Windows 10 przeszedł długą drogę od momentu pojawienia się jako bardzo przeciętny program antywirusowy do pozycji lidera testów.
W ciągu ostatnich 4 lat program Windows Defendera wykazał się poziomem ochrony równie dobrym, jak w przypadku dużych płatnych produktów, jego funkcjonalność była rozszerzana z wersji na wersję, a w połączeniu z innymi narzędziami zabezpieczającymi systemu Windows 10, takimi jak Firewall, filtry Smart Screen, kontrola kont i piaskownica systemu Windows 10, może zaspokoić większość potrzeb w zakresie bezpieczeństwa dla przeciętnego użytkownika.
AVG AntiVirus
Twórca AVG został kilka lat temu przejęty przez firmę Avast i obecnie te dwa produkty antywirusowe w swej istocie oraz w wynikach testów związanych bezpośrednio z ochroną antywirusową niewiele się od siebie różnią. Powodem, dla którego AVG Free Antivirus znalazł się na trzecim miejscu w tym przeglądzie, jest fakt, że darmowa wersja tego programu antywirusowego została przetestowana tylko w jednym z trzech laboratoriów.
Różnice między programem AVG AntiVirus Free a jego odpowiednikiem sprowadzają się do innego interfejsu i mniejszej liczby dodatków niezwiązanych bezpośrednio z ochroną systemu. Dla niektórych użytkowników może to być bardziej odpowiednia opcja.
Poza tym interfejs jest przejrzysty i przyjazny dla użytkownika, a wszystkie podstawowe funkcje, takie jak ochrona antywirusowa i anty-malware, skanowanie dysków wymiennych i inne, są obecne w wersji bezpłatnej i działają bez problemów.
Adaware Antivirus Free
Wyniki tego antywirusa są mieszane: w tym przypadku został on przetestowany tylko w Virus Bulletin i uzyskał wyniki zbliżone do doskonałych.
Adaware Antivirus Free jest stosunkowo mało znanym produktem w naszym kraju, oficjalna strona internetowa nie ma języka polskiego, chociaż sam program antywirusowy jest w języku polskim. Wersja bezpłatna nie zawiera zapory sieciowej i kilku mniej ważnych funkcji, natomiast jest to pełnowartościowy program antywirusowy z modułem wykrywania złośliwych i potencjalnie niechcianych programów.
Panda Free Antivirus (Panda Dome)
Bezpłatny antywirus firmy Panda w poprzednich latach osiągał maksymalne wyniki dla większości testowanych parametrów, ale w tym roku wynik ten został obniżony pomimo 100% wykrytych zagrożeń, liczba fałszywych alarmów była również wyższa niż krytyczna.
Panda Free Antivirus cieszy się dobrą reputacją, jest dostępny w języku polskim, wersja bezpłatna oferuje ochronę w czasie rzeczywistym, monitorowanie procesów i napędów USB, możliwość utworzenia bootowalnego dysku antywirusowego i wbudowany VPN (z limitem 150 MB ruchu w wersji bezpłatnej).
Tencent PC Manager
Tencent PC Manager to darmowy chiński program antywirusowy, który stał się popularny po tym, jak jego krewny, 360 Total Security, został usunięty z rankingów najlepszych programów antywirusowych. Oba produkty wykazują istotne podobieństwa między sobą.
Oprócz własnego "silnika" antywirusowego Tencent PC Manager zawiera system wykrywania firmy BitDefender, wieloletniego lidera wśród antywirusów, bez dodatkowych funkcji poza ochroną w czasie rzeczywistym, usuwaniem problemów systemowych po wystąpieniu zagrożeń i skanowaniem na żądanie. Jest to również jedyny darmowy antywirus w tym przeglądzie, który nie ma polskiego interfejsu.
Darmowe wersje najlepszych płatnych programów antywirusowych
Jak wspomniano wcześniej, większość twórców programów antywirusowych udostępnia swoje płatne kompleksowe systemy zabezpieczeń do testowania. Wiele z nich jest jednak dostępnych również w wersjach bezpłatnych - ograniczonych pod względem dostępnych funkcji, ale nie gorszych, jeśli chodzi o zapewnienie komputerowi ochrony przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem. W przypadku konieczności zainstalowania darmowego programu antywirusowego warto rozważyć skorzystanie z poniższych programów:
-
Kaspersky Security Cloud Free 2021 - od jednego z liderów na rynku antywirusowym nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Blokuje instalacje adware i wykrywa nie tylko wirusy, ale także złośliwe i potencjalnie niechciane programy.
-
Bitdefender Antivirus Free Edition to kolejny producent programów antywirusowych, który rok po roku plasuje się w czołówce rankingów i wyników testów.
-
Avira Free Security 2021 to bezpłatna wersja kompleksowego rozwiązania zabezpieczającego niemieckiego producenta, również z doskonałymi wynikami ochrony i dodatkowymi modułami: VPN, przyspieszenie systemu, wyszukiwanie duplikatów plików, aktualizacja programów komputerowych, menedżer haseł i inne.
Komentarze (0)