30


września

Jak usunąć wirusa z telefonu? Poradnik dla każdego systemu

Obecne wirusy stanowią ogromne zagrożenie dla urządzeń mobilnych, a zwłaszcza smartfonów. To za ich pośrednictwem robimy zakupy internetowe, obsługujemy bankowość elektroniczną czy wysyłamy poufne e-maile. Nic więc dziwnego, że są one "smacznym kąskiem" dla groźnych przestępców zbierających swe żniwo w cyberprzestrzeni. Dziś podpowiadamy, jak skutecznie usunąć wirusa z telefonu.

Jak usunąć wirusa z telefonu?

Kolejne odsłony złośliwego oprogramowania powstają w zawrotnym tempie. Solidna ochrona antywirusowa telefonu stanowi podstawę bezpiecznego korzystania z urządzenia posiadającego dostęp do internetu. Jeśli do tej pory nie udało ci się wgrać na telefon żadnego antywirusa, a masz podejrzenia że malware wkradło się do Twojego smartfona, czas zacząć działać. Jak zatem usunąć wirusa z telefonu? Istnieją trzy sposoby na pozbycie się groźnego intruza z urządzenia.

1. Skanowanie telefonu przy użyciu antywirusa.

Dobry program antywirusowy bez problemu uleczy zainfekowane urządzenie. Przodujące marki mają w swojej ofercie solidne i sprawdzone produkty, zarówno na telefony z systemem Android jak i iOS.

2. Ręczne usuwanie wirusa.

Nierzadko przyczyną problemów okazuje się ściągnięta w ostatnim czasie zainfekowana aplikacja. Jeśli masz pewność, która z nich jest powodem kłopotów, możesz się jej pozbyć przy użyciu jednej z funkcji ustawień telefonu.

3. Przywrócenie ustawień fabrycznych.

Opcja ta, pomimo swej skuteczności, dla wielu jest ostatecznością, gdyż oprócz wirusa pozbywamy się także wszelkich zgromadzonych na telefonie plików.

Jak usunąć wirusa z telefonu z Androidem?

Chcąc pozbyć się zainfekowanej aplikacji z telefonu na własną rękę, należy skorzystać z następującej ścieżki:

Ustawienia / Aplikacje / Pobrane aplikacje, a następnie wybierać podejrzany program i kliknąć przycisk Odinstaluj. Jeśli nie mamy pewności co do przyczyny zaistniałego problemu, najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie instalacja jednego z poniższych antywirusów:

  • Avast Premium Security
  • Avira Antivirus Security
  • G Data Internet Security
  • Bitdefender Mobile Security
  • Kaspersky Internet Security

Każdy z wymienionych powyżej programów zbiera świetne noty zarówno w opinii fachowców jak i usatysfakcjonowanych użytkowników.

Jak usunąć wirusa z telefonu Windows Phone?

Celem zdecydowanej większości ataków ze strony złośliwego oprogramowania jest platforma Android. Patrząc okiem cyberprzestępcy, zabezpieczenia Windows Phone są zdecydowanie trudniejsze do ominięcia aniżeli te w Androidzie. Ich pominięcie wymaga zdecydowanie większych nakładów pracy i czasu. Hakerzy nierzadko wolą iść po linii najmniejszego oporu, stąd też celem ich napaści są w zdecydowanej większości telefony pracujące na Androidzie i iOS. Wyjaśnia to, dlaczego w ofercie zabezpieczeń antywirusowych widnieją programy obsługujące smartfony oparte wyłącznie na tych systemach. Co jednak zrobić w obliczu wyskakujących natarczywych reklam bądź innych zakłóceń w pracy Windows Phone? Dobrym rozwiązaniem będzie reset routera, omijanie stron www z niepokojącymi komunikatami bądź wyczyszczenie historii przeglądarki i plików cookies.

Jak usunąć wirusa z telefonu iPhone?

Istnieje kilka metod na skuteczne usunięcie wirusów z iPhona. Niekiedy wystarczające okaże się usunięcie historii przeglądarki i plików cookies, przywrócenie kopii zapasowej bądź instalacja dostępnych aktualizacji. Jeśli jednak problem nie znika, a Ty nie masz zamiaru narażać się na utratę cennych plików i ustawień, pora zainstalować oprogramowanie zabezpieczające. Oto wykaz kilku skutecznych antywirusów:

  • Avast Premium Security
  • Bitdefender Mobile Security
  • G Data Internet Security
  • Norton 360 Deluxe
  • Kaspersky Total Security

Jak usunąć wirusa z telefonu przez komputer?

Gdy funkcje telefonu są częściowo lub zupełnie zablokowane, mamy możliwość usunąć wirusa przez podłączenie smartfona do komputera. Zazwyczaj ruch ten wywołuje automatyczne żądanie skanowania podłączonego urządzenia. Jeśli tak się nie stanie, należy w ustawieniach programu zabezpieczającego, własnoręcznie wybrać pamięć telefonu do skanowania.

Tytuł

Podtytuł

Opis

Podobne

Komentarze (0)