25


września

Jak odwirusować telefon z Androidem?

Android to jeden z popularniejszych systemów operacyjnych, wykorzystywanych w urządzeniach mobilnych. Telefon komórkowy, podobnie jak nasz komputer, może paść ofiarą złośliwego oprogramowania. Jak zatem odwirusować telefon z Androidem i tym samym zapewnić bezpieczeństwo zgromadzonym danym?

Wirusy na urządzenia mobilne

W obecnych czasach narzędzia używane przez hakerów mogą być jeszcze bardziej niebezpieczne w przypadku telefonów komórkowych, aniżeli komputerów stacjonarnych i laptopów. Kolejne programy, odpowiadające za hakowanie naszych smartfonów, rozrastają się jak grzyby po deszczu. Nic dziwnego, że telefony z Androidem są jednym z podstawowych celów ataków hakerów. Posiada je bowiem większość ludzi posługujących się sprzętem mobilnym. Na swoich smartfonach przechowujemy wiele poufnych informacji, chociażby w postaci danych o kontach bankowych, a szkodliwe wirusy mogą odpowiadać za ich bezprawne wykradanie. Inne formy hakowania to mimowolne, kosztowne połączenia z płatnymi serwerami, wysyłanie wysoko płatnych sms-ów, wyświetlanie niechcianych reklam i stron internetowych czy też namierzanie GPS a w konsekwencji zdalna kontrola urządzenia.

Jak poznać, że na telefonie jest wirus?

Aby w porę wykryć zainfekowanie telefonu złośliwym oprogramowaniem, należy zachować szczególną uwagę i spostrzegawczość. Skutki działania niektórych wirusów można bowiem łatwo pomylić z niegroźnymi zakłóceniami w funkcjonowaniu telefonu. Jeśli jednak w porę wykryjemy obecność groźnego wirusa, być może zdołamy się ustrzec przed jego przykrymi konsekwencjami. Jak zatem wychwycić pierwsze oznaki zainfekowania smartfona przez złośliwe oprogramowanie? Zwróć szczególną uwagę, jeżeli w ostatnim czasie:

  • urządzenie zaczęło się regularnie i często zacinać,
  • wysyłane wiadomości nie docierają do wybranych adresatów,
  • telefon się przegrzewa bez większej przyczyny,
  • otrzymałeś do zapłaty podejrzanie wysoki rachunek,
  • rejestr połączeń wychodzących zawierał nieznane Ci numery,
  • programy działające dotąd bez zarzutu zaczynają wolniej chodzić,
  • bateria błyskawicznie się rozładowuje,
  • podstawowe aplikacje, np. do przeglądania wiadomości, proszą o uprawnienia administratora.

Wymienione powyżej symptomy mogą oznaczać, iż do Twojego smartfona wkradło się niechciane, szkodliwe oprogramowanie. Powstaje zatem pytanie: jak skutecznie odwirusować telefon z Androidem?

Jak odwirusować telefon z Androidem?

Zastanawiając się nad tym, jak odwirusować telefon z Androidem, w pierwszej kolejności należy zadać sobie kilka pytań: Od kiedy smartfon zaczął zdradzać pierwsze objawy "choroby"? Czy w ostatnim czasie na telefonie nie została zainstalowana aplikacja z wątpliwego źródła, która mogłaby być przyczyną zaistniałych problemów? Jeśli uda Ci się takową namierzyć, masz problem z głowy. Wystarczy odinstalować szkodliwy program i cieszyć się sprawnie działającym telefonem. Co jednak zrobić, by odwirusować telefon z Androidem, gdy nie mamy pomysłu na źródło jego zainfekowania? Możesz zadziałać na trzy różne sposoby.

1. Ręczne usuwanie wirusa

Metoda ta wymaga uruchomienia telefonu w trybie awaryjnym, który umożliwi dezaktywację wszystkich aplikacji, w tym także tej zainfekowanej. Następnie należy przejść do ekranu Ustawienia > Aplikacje > Pobrane aplikacje i zidentyfikować wszystkie podejrzane programy, po czym kliknąć widniejący przy nich przycisk Odinstaluj. Jeśli jednak przycisk jest nieaktywny, wówczas należy przejść do ekranu Ustawienia > Zabezpieczenia > Administratorzy urządzenia, wyszukać daną aplikację na wyświetlonej liście i zaznaczyć opcję Dezaktywuj. Po tym zabiegu opcja Odinstaluj powinna być już dostępna.

2. Skanowanie telefonu za pomocą programu antywirusowego

Chcąc odwirusować telefon z Androidem, warto sięgnąć po sprawdzony program antywirusowy. Należy przy tym pamiętać, iż nie w każdym przypadku zdadzą egzamin jego darmowe wersje. Niekiedy lepszym rozwiązaniem okaże się skorzystanie z bardziej efektywnego płatnego oprogramowania.

3. Przywrócenie ustawień fabrycznych.

Krok ten, mimo iż skuteczny, ma też swoje wady. Wraz ze złośliwym oprogramowaniem utracimy także wszystkie zgromadzone na telefonie dane, warto więc zatroszczyć się o kopie zapasowe plików.

Polecamy sprawdzić również jak zadbać o baterię w smartfonie.

Tytuł

Podtytuł

Opis

Podobne

Komentarze (0)