25


września

Czym jest trojan i jak się przed nim ochronić?

Ataki groźnych malware przybierają rozmaite formy a jedną z najczęściej spotykanych są szkodniki zwane trojanami. Trojan to przebiegły wirus, który ukrywa się za maską legalnego oprogramowania i z nienacka włamuje się na urządzenie swojej ofiary. Jakie zagrożenia niesie ze sobą atak trojana i jak się przed nim ochronić?

Trojan wirus - co to?

Nazwa tego specyficznego wirusa pochodzi od mitologicznego konia trojańskiego, który był wyrachowaną strategią Greków na zdobycie starożytnej Troi. Równie perfidnym sposobem na przedostanie się do cudzej własności jest wykorzystanie trojanów - wirusów, które w niecnych celach podszywają się pod legalne aplikacje lub z pozoru ciekawe programy użytkowe. W praktyce okazują się jednak złośliwym oprogramowaniem, które atakuje zasoby komputera i roznosi się w sieci bez interakcji poszkodowanego. Dodatkowo wdrażają przeróżne niepożądane funkcje, takie jak oprogramowanie szpiegujące spyware czy oprogramowanie szantażujące ransomware. Aby uchronić się przed atakiem trojanów, należy:

- unikać pobierania niesprawdzonych aplikacji i programów,

- wystrzegać się otwierania podejrzanych załączników np. kartek z życzeniami,

- omijać szerokim łukiem wątpliwe strony internetowe,

- systematycznie aktualizować system operacyjny,

- używać sprawdzonego i skutecznego programu antywirusowego.

Wirus trojan - co robi?

Wirus Trojan wykazuje szerokie spektrum szkodliwych działań, do których możemy zaliczyć:

- wykradanie poufnych danych użytkownika (osobowych, finansowych),

- przejęcie kontroli nad systemem operacyjnym,

- rozsyłanie spamu z zainfekowanego komputera,

- ataki DDoS,

- szyfrowanie danych w celu uzyskania okupu.

Trojan wirus - jak usunąć?

Najlepszym sposobem na wykrywanie i usuwanie trojanów są innowacyjne narzędzia antywirusowe, zapewniające ochronę przed szkodnikami. Oprogramowanie zabezpieczające dba o natychmiastowe rozpoznanie i pozbycie się już istniejących trojanów. Co więcej, zapobiega kolejnym atakom trojanów i inych wirusów, gwarantując tym samym przyszłe bezpieczeństwo objętego ochroną systemu. Jaki antywirus będzie skuteczny w przypadku zwalczania trojanów?

Polecane antywirusy chroniące przed trojanem

Oferta antywirusów, stanowiących skuteczną zaporę przeciwko atakom trojanów, jest bardzo rozbudowana. Które z dostępnych na rynku programów wydają się być godne polecenia?

AVAST SECURELINE VPN

Wystarczy jedno kliknięcie, a Twoje połączenie internetowe będzie wolne od jakichkolwiek groźnych ataków. Wirtualna sieć prywatna oferowana przez Avast Secureline VPN zatroszczy się o prędkość, wydajność i bezpieczeństwo połączenia, gdziekolwiek tylko się znajdziesz.

Avira Internet Security

Powyższa odsłona tego niemieckiego giganta zapewnia automatyczną ochronę przed oprogramowaniem szpiegującym, szantażem dla okupu czy kradzieżą poufnych danych. Antywirus zapewnia 100% bezpieczeństwa bez wpływu na płynność i działanie systemu. Do przydatnych funkcji tego programu zalicza się bezpieczne przechowywanie haseł oraz automatyczne aktualizacje oprogramowania i sterowników.

Emsisoft Commandline Scanner

Elisoft Commandline Scanner to pozbawione graficznego interfejsu narzędzie, które jest dedykowane profesjonalistom, administratorom systemów bądź specjalistom do spraw bezpieczeństwa. Jest to aplikacja służąca wyszukiwaniu malware z poziomu linii poleceń.

ESET NOD32 Antivirus

Innowacyjna tarcza antywirusowa, gwarantująca równowagę pomiędzy wysoką ochroną, szybkością działania i wykrywalnością złośliwych trojanów czy innych wirusów. NOD32 zapewnia wielowarstwową ochronę przed okupem, wyłudzaniem informacji, phishingiem, backdoorem czy oprogramowaniem szpiegującym.

Kaspersky Internet Security

Kaspersky Internet Security to synonim najwyższej ochrony antywirusowej. Program zapewnia blokadę trojanów oraz innego rodzaju groźnych intruzów, wygodną obsługę VPN czy bezpieczeństwo płatności internetowych. Ciekawym rozwiązaniem jest także blokada dostępu do kamery i mikrofonu nieuprawnionym do tego osobom.

Tytuł

Podtytuł

Opis

Komentarze (0)